LIVING

הגינה הביתית: 5 טיפים שאתם חייבים לאמץ

הום אקספו 18/10/19
כרכום עיצוב נוף, תכנון: שלומית זלדמן צילום: פלג אלקלעי
צילום אורית ארנון, באדיבות כרכום- עיצוב נוף

שטחי החוץ משתרבבים בשטחי הפנים. זאת אינה בגדר בשורה כי אם עובדה. הגישה האדריכלית העכשווית תופסת את החוץ כעוד חלל בבית העומד בפני עצמו ובה בעת, מתייחס לחללי הפנים. אלו אינם שני אגפים נפרדים, אלא שניים צמודים המתמזגים זה בזה. ההתפתחות בתפיסות האדריכליות החלה מהממעבר מחללים בהם הפונקציות השונות היו תחומות בקיר, לחללים רחבי ידיים, בהם המחיצות באות לידי ביטוי באמצעות פסי תאורה, הצבת פריטי ריהוט בחלל, צמחיה, מחיצות זכוכית המאפשרות גישה ויזואלית בין החללים ועוד. עם התפתחות המגמה, נפרץ גם הגבול בין הסלון אל שטחי החוץ. מזג האוויר הים תיכוני והעובדה שרוב ימות השנה אנו יכולים לבלות תחת כיפת השמיים, מאפשרים לנו לתכנן לעצמנו שכיות חמדה. הנה 3 טיפים שכדאי לאמת אם אתם מדגדג לכם בידיים לבנות משהו משלכם –

כרכום עיצוב נוף צלם: דביר אלמוג

חלונות רצפה עד תקרה

מפתחי ענק וחלונות זכוכית המגיעים מרפצה עד תקרה יעניקו מרחב ויאפשרו לגינה המרהיבה להיות חלק אינטגרלי מחללי הפנים. חלונות אלו מעצימים את התחושה של טשטוש הגבולות – תוכלו לשבת בסלוןולהרגיש שאתם עטופים צמחיה מרהיבה.

היחס בין צמחיה לשטחים מרוצפים

פתרונות הריצוך הקיימים לריצופי חוץ, הם עצומים. קיימים כיום בשוק ריצופים עמידים ומרהיבים למראה, בהם גם שימוש בחלוקי נחל ושבבי עץ המהווים סוג של קרקע דקורטיבית. אם אתם בקטע של חסכון במים , שלבו יותר ריצופי חוץ דקורטיביים והסתפקו בפיסות דשא מצומצמות יותר.

כרכום עיצוב נוף עיצוב: סטודיו דולו צילום: אורית ארנון

נסו לייצר כמה שפחות עבודה

גינה שדורשת תחזוקה אינטנסיבית היא מועמדת רצינית לגינה שתהפוך במהרה ל'פיל לבן'. קיימים צמחים שעונים להגדרה- כיסוי צמחי נמוך. אלו צמחים שלא גדלים לגובה. מצד אחד הם ישמרו לכם על מראה ירוק ומטופח ומצד שני לא ידרשו מכם גיזום וסידור תכופים.

השתדלו תמיד להעדיף צמחיה רב שנתית על פני צמחיה עונתית. ההמלצה היא להשתמש בכ- 10-20% צמחיה עונתית ובאחוזים הנותרים להשתמש ברב שנתית.

כרכום עיצוב נוף צלמת: אורית ארנון
כרכום עיצוב נוף. פרחים צהובים- דורנטה תאילנדית, האדמדמים סגולים- ביצן, צילום: דביר אלמוג

דוגמאות לצמחיה רב שתנתית שתעשה לכם את החיים קלים

שי דוד, בעל חברת כרכרום לעיצוב גינות, מסביר שיש זנים שיעשו את העבודה מבחינתצ המראה אך עמנכעו מכם עבודה מיותרת –

הביצן, צמח רב שנתי עשבוני בעל עלווה אדומה סגלגלה

ה- Bidnes  גם הוא עשבוני ומשתרע עם עלים ירוקים מעליהם פרחים בעלי עלי כותרת צהובים בצורת כוכב. הפרח מעט ריחני ומתאים מאוד למיכלים וסלסלות תלויות וכן ניתן לערב אותו עם צמחים נוספים.

פרח האנג'ולינה הוא בעל עלים צרים וארוכים ופריחה בגוונים של ורוד לבן וסגול. הוא אינו דורש השקיה מרובה וניתן לגדלו תחת שמש ישירה או באיזור מוצל חלקית.

הסוקולנטים מרהיבים למראה וקלים יחסית לתחזוקה. הם בעלי עלים וגבעולים עבים ובשרניים המכילים תאים אוגרי מים. דוד מסביר שיש בטבע מעל ל-10,000 מינים של סוקולנטים וקקטוסים, בצורות, גדלים וצבעים שונים. הם חסכוניים במים וניתן ליצור עמם גינה יפה ועמידה.

הפרוטלקה מיועד לשתילה בשמש מלאה. הוא עמיד ליובש ולכן אינו דורש השקיה יומיומית. פריחתו גדולה ומרשימה שנסגרת עם רדת החשיכה ונפתחת שוב למחרת עם הזריחה. שיח הדורנטה התאילנדית גם הוא רב שנתי. פרחיו בצורת ביצה עם קצוות משוננים והוא צובע את המרחב בגוונים צהובים.

כרכום עיצוב נוף פריחה לבנה -אנג'ולינות. צילום: דביר אלמוג
תכנון ועיצוב שי דוד- כרכום. צילום: עודד סמדר

בחירת הסגנון העיצובי

ממש כמו בתכנון החלל הביתי, גם שטחי החוץ ובהם הגינה, מושפעים מסגנונות עיצוביים. דוד מסביר עלההבדל בין גינה מודרנית לגינה כפרית:

גינה בסגנון כפרי  – הסגנון הכפרי לדוגמה שופע צבעים ומתבסס על מיקס צמחים בעלי גוונים שונים. השתילה היא אקראית ולא מהוקצעת, בנימה אותנטית המנסה להתחקות אחר הטבע. הקווים הם אמורפיים, והצמחים נשזרים אחד בתוך השני. גם אם התוצאה נראית אקראית, אין זה אומר שאין מאחוריה מחשבה. העצים הם לרוב רבי גזעים, בדומה לטבע והריצופים יותר במשטחים מחוספסים כמו ריצופי אבן, עץ, חצץ וחלוקי נחל בגדלים משתנים.

תכנון ועיצוב: שירלי דן צילום: אורית אלפסי

גינה בסגנון מודרני – הסגנון המודרני מהוקצע יותר, מסודר ושקט לעין. הריצופים יהיה נקיים בדוגמת פלטות בקווים ישרים או בטון מוחלק, הקווים והסילואטות בגינה יהיו בקווים ריבועיים או מלבניים והחומרים הומוגניים. הצמחיה המאפיינת את הגנון המודרני תכלול מגוון מצומצם יחסית של צמחים, מרביתם גזומים ומסודרים. החלק המרוצף מוגדר ושומר על הפרדה מהצמחיה, בניגוד לסגנון הכפרי בו הצמחיה עולה על חלקים מהמשטח. בגינות המודרניות עיקר העבודה הוא גיזום מתמיד שישמור על הקו הנקי והמהוקצע. 

תכנון ועיצוב שי דוד- כרכום. צילום: עודד סמדר
תכנון ועיצוב שרה ונירית פרנקל. צילום: עודד סמדר


עוד המון טיפים נוספים, המלצות ורעיונות יחכו לכם בתערוכת HOMEXPO